Život podle BIOPLACE

Upcycling aneb znovu použití věcí

Dejte druhou šanci starým věcem. Upcycling je tu.

upcycling

Co to je recyklace, pravděpodobně všichni víme. Ale co pojem upcyklace, je vám taky tak dobře známý? Upcyklace vdechuje do starých a nepotřebných věcí nový život a dělá z nich nové produkty, které jsou kvalitnější, využitelnější, zkrátka povyšuje původní materiál na vyšší úroveň.

Jak to funguje v praxi? V podstatě velmi jednoduše, záleží jen na vaší šikovnosti a kreativitě. Upcyklovat můžete snadno i v domácnosti, a nejen že tak budete zodpovědní vůči přírodě, ale zároveň se u toho můžete i pobavit! Zapojte rodinu, kamarády a udělejte si hezké odpoledne plné tvoření, na jehož konci budou skvělé upcyklované výrobky. Zkuste třeba něco z těchto nápadů:

  • Potřebujete novou šperkovnici? Využijte nepoužívané struhadlo. Můžete ho nabarvit, ozdobit, a pak už můžete zavěšovat náušnice a připínat řetízky jedna radost!
  • Vyrobte pelíšek pro svého chlupatého parťáka! Stará pneumatika na to ještě dobře poslouží, stačí ji důkladně vyčistit, dno zacpat měkkým polštářem a vše důkladně zabalit do nějaké pěkné látky (možná povlečení, které už jste léta nepoužili? :))
  • Ruličky od toaletního papíru to jistí vždycky. Mají skutečně mnoho využití. Zkuste do nich dát sazeničky, vyrobte z nich stojánky na tužky, nebo si vytvořte hezký obraz do obýváku. 

Populární upcycling

upcycling tampony

Jestli jste pocítili během čtení zklamání z toho, že sami nejste moc kreativní a šikovní a že tudíž není upcycling nic pro vás, ještě neházejte flintu do žita. Upcyklace je poslední dobou natolik populární, že se prosadila i v mnohých firmách. V Česku vznikla mimo jiné firma Zaspas, která tvoří tašky a kabelky z vysloužilých bezpečnostních pásů. Ve Velké Británii existuje HearO, která prodává reproduktory vyrobené z vyřazených tenisových míčků. Takže pokud se bojíte do upcyklování pustit sami, můžete si takový výrobek koupit. 🙂

upcycling plátěná taška

            Protože sami s myšlenkou upcyclingu souzníme, rozhodli jsme se pro vás přidat do e-shopu také několik upcyklovaných produktů. Posbírali jsme doma přebytečná prostěradla, která nyní přešíváme na plátěné tašky. Ze zásob na horší časy máme i bavlnky, ze kterých je vyšitý nápis na tašce. Dále si od nás můžete objednat háčkované odličovací tamponky. Můžu zaručit, že tamponky i tašky jsou skutečně dělané s láskou, všechny prochází přímo rukama zakladatelky Bioplace Lenky a její maminky! Má to ale také druhou stranu mince. Kromě toho, že jsou tyto produkty vyrobeny z již nevyužívaného materiálu, jsou také tvořeny až ve chvíli, kdy si je skutečně někdo objedná. Proto si na ně možná počkáte pár týdnů, za to ale s jistotou, že planeta nebude zbytečně zatížena produkty, které nikdo nevyužije. Výrobek, který vám přijde, je dělaný speciálně pro vás. A navíc přijde v balíčku i s malým překvapením! Pro ty z vás, kteří dočetli až sem, mám malé tajemství. Když ještě chvíli vydržíte, na e-shopu si brzy budete moct ulovit ještě jeden z kousků naší upcyklované nabídky – čelenky do vlasů vyrobené ze starých ručníků. Ale psst! 🙂 

Jaké máte zkušenosti s upcyclingem vy? Co se vám osvědčilo? Dejte nám vědět do komentářů!

Mějte krásný den!

Veronika


Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *