z šišky strom
Zdravé tělo a zdravý duch, Život podle BIOPLACE

Jak vypěstovat z šišky strom

Přehledný návod na to, jak z šišky vypěstovat strom. Pojďme společně pomoci životnímu prostředí a každý vypěstujme a zasaďme jeden strom. Mě se to stalo náhle. Mám takové pěstovatelské období, sázím teď do země všechno, co mi přijde pod ruku (avokádo, rajčata ze semínek, co mi zbyla na prkýnku, šišku…) a čekám, co z toho vyleze. Jsem takový strýček Pompo v sukních. 🙂 Ale teď vážně. 

Jakou šišku vybrat

z šišky strom

Šišku jsem si přinesla z jednoho výletu na konci listopadu. Šiška má v sobě semínka ukrytá ve svých záhybech, takže důležité je, jakou šišku vyberete. Protože není šiška jako šiška. Ta, co potřebujete je neotevřená, a ještě celá kompaktní. Abyste vypěstovali z šišky strom, potřebujete pořádnou šišku, žádného prcka. To vám alespoň trochu zaručí, že uvnitř budou semínka. Je to trochu loterie, protože do A) melounu B) ženy a C) šišky nevidíš. 

Pokud vyberete tu správnou, vložte ji do ubrousku. Třeba smrková šiška (ta podlouhlá, jak do ní střílela Popelka) má semínka poměrně velká, takže pokud je šiška uzavřená, nevypadnou. Ale třeba taková borovice nebo modřín, tam očekávám, že jsou menší. Ale zkušenost osobní nemám, zatím mi leze ze země smrk, tak na smrkovém poli se můžu už trochu kasat. 🙂

Stejně, tak či tak, dejte je do ubrousku. V dalších krocích se dozvíte, proč je to důležité.

Co s nimi doma

Šišky doma rozbalte a nechte ji pár dní ležet v teple na stejném ubrousku, ve kterém jste jí přinesli. Já je takhle nechala cca 2 dny. Začaly se v teple otevírat, a některá semínka vypadla na ubrousek, takže byla vidět v celé jejich kráse. Malé černé semínko, které u sebe mělo křídlo, takovou letku. Když se šiška otevře na stromě, semínko díky tomu „křídlu“ padá k zemi pomaleji, takže nehrozí případně žádné fatální zničení semínka. 

Po dvou dnech jsem pro šišky připravila půdu v květináči. Borovicové šišky jsem měla na samostatném ubrousku, takže ty šly na řadu první. Květináč byl naplněný hlínou téměř k okraji. Na navlhčenou hlínu jsem přesunula šišky, a to, co bylo na ubrousku jsem na hlínu jednoduše nasypala. Zbytek zeminy, cca 0,5 – 1 cm jsem dosypala a všechno mírně zatlačila a opět zalila. 

Smrková šiška 

Tím, že jsem si vybrala malé, sadbové květináčky, jsem si znepříjemnila život, protože smrková šiška byla dvakrát taková. A už jsem neměla jinou velikost, takže přišla na řadu improvizace. Šišku jsem si myslela, že pohodlně rozpůlím v rukou, ale bohužel. Takže jsem se jala, že jí rozkrojím. Opět neúspěšně. Nakonec to odnesl starý kuchyňský nůž se zoubky, který zafungoval jako pilka. Smrkovou šišku jsem po několika minutách rozpůlila. Jo, a ještě prosím vás, když budete pilovat, dejte pozor na semínka. Vypadnou vám, tak k nim buďte opatrní a dávejte je stranou. Použijete je. Samozřejmě je lepší se tomuhle cvičení vyhnout a rovnou si vzít větší květináč.

V momentě, kdy jsem měla požadovanou velikost (v mém případě rozpůlenou šišku tak, aby se mi vešla do květináče) už jsem jen opakovala proces jako s borovicovými šiškami. Cca 0,5cm zeminy stranou, nejdřív jsem nasypala odložená semínka, která mi při pilování vypadla. Na ně jsem položila šišku a doplnila odloženou zeminou. Přitlačit, a je to. 

Zalévání a péče 

To bude asi ten nejklíčovější faktor, jako u všeho pěstování. Šišky mám i teď v zimě na jižním okně, zalévám pravidelně tak 2-3x do týdne a když mi přijde, že na ně pražilo hodně slunce přes sklo, ještě je rosím. Snažím se jim tak nějak logicky vytvořit lesní prostředí, což u ústředního topení obnáší rosení a zalévání poměrně často, oproti ostatním kytkám. 

A protože jsem si v zemině zasadila mušky Smutnice (#tonechcete) tak jsem jednou ze vzteku vyndala šišky za okno, na pár dní, aby to ta zemina trochu promrzla a ty otravné mušky zahubila. Nepomohlo, takže jsem objednávala přirozené parazity pro Smutnice – Hlístice…no ale to je jiný příběh. 

Šiška mi zatím vylezla jen ta smrková. Roste teda mega pomalu, přijde mi, že dá tak 1mm za týden, ale progres je i tak vidět. 

Každopádně je to sranda a já se těším na svojí malou, vlastnoručně vypěstovanou bonsaj, která brzy dostane jméno „Sukie Singin Z Šišky Strom“. Ale myslím, že se dočkám až tak za 5 let, než s tím pidi stromečkem budu moci něco dělat. 

Mimochodem, jak se bavíte doma vy? 

XOXO

Vaše Lenka

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *