posílení imunity
Zdravé tělo a zdravý duch, Život podle BIOPLACE

Jak posílit imunitu na podzim?

A je to tu – podzim se dostavil v plné síle a s ním i období chřipek, rýmy a nachlazení. Zaměřte se proto na posílení naší imunity. A jak na to? 

Základním pravidlem je to, že o tělo musíme pečovat tak, aby nám to pak vracelo zpět v podobě pracovitých bílých krvinek, které se postarají o boj s viry a bakteriemi.  

Klíčové body k posílení imunity: tělo nabít a nasytit.   Ideálně mu dopřát 7-8 hodin spánku denně a zdravou, pravidelnou a vyváženou stravu. Nebuďte při jídle „v presu“ a vyhraďte si na něj čas. A když už jsme narazili na „presso“… zkuste ranní kávu nahradit (nebo alespoň doplnit) třeba zázvorovým čajem s citronem a medem. Nejen, že vás krásně prohřeje, ale také vám dodá prospěšné vitaminy.  

Co myslíš tím „zdravou a vyváženou stravu“? 

Jak posílit imunitu pomocí stravy? V tomto období je dobré zaměřit se na potraviny, které podpoří posílení imunity. Vyhledávat bychom měli potraviny bez jednoduchých cukrů (např.: sladkosti). Ty můžeme nahradit ovocem a zeleninou, či jinou vhodnější alternativou. 

Dále se musíme zaměřit na naše střeva. Jejich správnou činnost podpoříme fermentovanými výrobky (kombucha, kimchi, kysané zelí), zakysanými mléčnými produkty (kefír, jogurt apod.) a vlákninou obsaženou třeba v ovoci, zelenině a v luštěninách.  Zdravá střeva můžeme podpořit i probiotiky

Pokud nejste milovníci potravinových doplňků, rozhodně byste je alespoň na toto podzimní/zimní období měli zvážit a tělu tím trošku pomoct. 

vitamin c 1000mg

Jaké potravinové doplňky zvolit?

Teď se zaměříme na vitamíny a minerály, které jsou pro posílení naší imunity vhodné. 

Základem je vitamin C. Nemusíte se bát, že by vám jeho doplnění mohlo udělat nějakou neplechu a že byste se jím mohli předávkovat. Céčko je rozpustné v tucích a jeho přebytek vyloučíme močí a potem. 

Dalšími důležitými vitaminy jsou E  a D, které najdete nejčastěji v ořeších, luštěninách a v listové zelenině. Opět je ale vhodné jejich příjem podpořit tabletkami. Kromě lepší obranyschopnosti vám tyto vitaminy pomohou i s bolestí svalů, kostí, zubů (D) a se stresem a doplněním antioxidantů (E). Kromě těchto vitaminů je také zmiňuji třeba i „Áčko“ a „Béčko“, které také není na škodu užívat v suplementech. 

Neměli bychom zapomenout ani na minerály, a to především selen zinek, které snižují zánětlivost a posilují imunitní systém.

A pokud jste ze všech zmíněných doplňků „jelen“, pořiďte si Immunix (nebo Immunity box). Jedna tobolka obsahuje minerály a vitaminy, které jsou vhodné pro podporu a posílení imunity a zmírnění stresu. 

Už vím, co jíst a jak dlouho spát, ale co dál? Jak posílit imunitu dál?

To nejzákladnější už víme, teď už jen pár tipů na závěr. Rozhodně doporučujeme zařadit pohyb na čerstvém vzduchu. To pomáhá našemu celkovému zdraví. Nemusíme běhat maratony a chodit x tisíc kroků denně. Postačí vystoupit o zastávku dřív, dojít si do toho oblíbeného krámku pěšky a tak dále. 

Posílení imunitního systému pomáhá i otužování! Můžete začít studenou sprchou, a pak se postupně posunout i ven – do zimy. Pozor ale na velké teplotní změny (např.: nechodit z přetopeného auta do mrazu), to totiž naopak vůbec nepomáhá.

Teď už víte, jak se na podzim a zimu připravit, vyvarovat se (nebo alespoň zmírnit průběh) chřipce a nachlazení a jaké rituály do svého dne nově zařadit. Tak užívejte podzimu! … A hlavně – co nejmíň prosmrkaných a prokašlaných dní. 

Vaše Terka


Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *