Přírodní barva vlasů
Péče o vlasy

Tuhý šampon pro krásné vlasy

Přírodní barva vlasů

Tak se tomu fenoménu pojďme podívat na zoubek. Internetem kolují klepy, že tuhý šampon je plnohodnotnou alternativou tekutých šamponů. Ale jak to teda funguje? Mydlím si vlasy, nebo ruce? Umyje mi to vlasy? Půjde to rozčesat? Nezničím si barvu? To je jen pár otazníků kroužících okolo tuhých šamponů. 

Existují dva druhy, nebo chcete-li typy, tuhých šamponů. Jeden je šampuk a druhý je vlastně mýdlo na vlasy. Rozdíl v nich je zejména technologický, tedy jaké suroviny a jakým způsobem jsou vyrobené. 

Tuhý šampon je alternativa klasického tekutého, přičemž výdrž na polodlouhé vlasy při 2x-3x mytí týdně je cca 5 měsíců. (bavíme se o velikosti cca 50g). Praktičnost tuhého šamponu je nevyčíslitelná. Budete překvapeni, jak Vám jeho super vlastnosti přinesou novinky a usnadnění do života.

Neříkám tím však, že je potřeba zanevřít na tekuté šampony. Ale pokud chcete použít argumentaci, že tuhý šampon nebude pěnit jako tekutý, tak se hluboce pletete. Tuhý šampon Vám vlasy umyje stejně, ne-li lépe, než tekutý. Použití je jednoduché – buď si namydlíte ruce a vytvořenou pěnu nanesete na vlasy, nebo snažší je kostkou šamponu rejdit rovnou ve vlasech. Pěna se vytvoří přirozeně tam, kde má.

Tuhý šampuk

Tuhý šampon v kostce

Šampuk je vlastně tuhý šampon, který neobsahuje vodu. To je ten nejzákladnější ukazatel. Obsahuje velkou koncentraci šetrných tenzidů (zde záleží na výrobci, které použije, ale nejčastěji se používají ty vyrobené z kokosového oleje), rostlinných olejů, bylinných macerátů nebo výluhů. Vlasy si na něj nemusí zvykat a bývá účinný ihned od prvního použití. Není třeba aplikovat tzv. kyselý oplach, který vlasům srovná pH. Výhodou šampuku je dokonalé a zároveň šetrné umytí. Ve složení najdete většinou výtažky z bylin, kvalitní oleje či másla a další pěstící látky. Skvělé je, že u šampuku je většinou upravené pH, není zásadité a jsou prospěšné pro vlasovou pokožku i vlasy. Pokožka má ráda pH 4.5-5.5 a nemá ráda časté výkyvy pH (ať už je to přílišná kyselost, nebo přílišná zásaditost). Výkyvy pH často způsobují lupy a jiné kožní problémy. Rozdíl v šamponu a šampuku je víceméně v obsahu vody.

Mýdlový tuhý šampon

Vypadá a vzniká jako mýdlo za použití chemické reakce zmýdelnění. Používá se zde voda, hydroxid sodný a různé vybrané oleje. Mýdlový šampon pracuje s vlasem jako takovým, je tedy někdy obtížnější přechod z komerčních šamponů na tento typ. Většina komerčních tekutých šamponů totiž obsahuje poměrně vysoké procento silikonů, které obalí vlas a zajistí tak jejich krásný lesk a hladkost. Obalí a vyplní strukturu vlasu tak, že vlas je na dotek jemný a hladký. Ale je to jen iluze. 

Silikon vytvoří jakousi zeď okolo vašeho vlasu a zabrání jakémukoli vnějšímu vlivu – ať už pozitivnímu, tak negativnímu. A kolik máme silikonu ve vlasech, záleží na tom, jak dlouho jsme je používali v šamponech a dalších přípravcích. Právě nejen šampony obsahují silikony. Dalšími přípravky s notnou dávkou této lahůdky jsou například laky na vlasy, tužidla, anebo kondicionéry. A pokud máme vlasy obalené silikony, mýdlový šampon fungovat nemůže, protože nepronikne k vlasu, aby ho účinně umyl a zbavil nečistot. 

Díky tomu, že šampuky (typ č. 1) obsahují jemné mycí tenzidy tak pomohou velmi šetrně vaše vlasy očistit od nechtěných silikonů a prakticky fungují okamžitě. Šampuky jsou tedy ideální na začátek, pro přechod od komerčních šamponů k přírodním, tuhým. Po čase můžete vyzkoušet umýt si vlasy mýdlovým tuhým šamponem. Pokud budou vlasy jemné, nadýchané a spokojené, pak máme jistotu, že silikony si zabalili kufr a odcestovali neznámo kam. 

Jak to vidí bioplace

My vlasová mýdla nemáme v nabídce, protože je kolem nich trochu práce a zároveň i nedůvěry zákazníků, tak je nenabízíme. Můžete však omrknout starou dobrou klasiku, tekuté šampony. Nabízíme šampony od Caltha kosmetika, které řeší různé neduhy, jako rychle se mastící vlasy nebo vypadávání vlasů.

Mlada-zena-se-smeje

Věřte, že přírodní vlasová kosmetika dokáže divy. Přesvědčte se na vlastní kůži a vlasy s přírodními šampuky od Kvitok (původně Navia). Sama je mám vyzkoušený a nemohu si vynachválit jejich praktičnost. V tašce do fitka už od té doby totiž nehrozí šamponová potopa. A doporučuji je šoupnout do praktické hliníkové dózičky od Navia. (Hliník je materiál, který má sice špatnou pověst ze školních jídelen 90. let, ale věřte, že je to jeden z nejlépe recyklovatelných materiálů, prakticky se dá říct, že téměř 95% vytříděného hliníku je znovu zpracováno do dalších tvarů a putuje do světa).

Mějte se krásně

Lenka

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *