modré světlo
Péče o pleť, Život podle BIOPLACE

Modré světlo a jeho vliv na spánek

Modré světlo je součástí spektra běžného denního světla, které může mít při vysoké účinnosti před spaním negativní vliv na rychlost usínání a celkově na kvalitu spánku. O modrém světlu už jste možná někdy slyšeli, ale je jeho hrozba opravdu tak veliká, jak se mnohdy přes media dozvídáme?

Modré světlo blokuje zvyšování hladiny hormonů melatoninu, neboli „hormonu spánku“.

GreenFood MelatoninMelatonin se vyplavuje v noci, u většiny z nás někdy mezi 22.00 až 2.00 a věřte mi, melatonin chceme. Kromě zlepšení spánku, totiž přispívá i k vyrovnání hladiny kortizolu, což je hormon zodpovědný za stres, který se dále podílí na řízení imunitních funkcí a regulaci krevního tlaku.

Pokud jste vystaveni večer vysokým intenzitám modrého světla můžete si poměrně snadno rozhodit celý biologický rytmus.

Je modré světlo vážně takový problém?

Proč vlastně vzniká problém s modrým světlem, a proč byste mu měli věnovat pozornost? Hlavně proto, že hormonu spánku melatoninu díky působení modrého světla výrazně ubývá. Melatonin má na starosti to, že dobře spíme nebo právě pokud máme jeho nedostatek tak spíme špatně. Vliv na produkci melatoninu se začíná projevovat při vystavení se osvětlení o intenzitě minimálně 80 lumixů, což je opravdu vysoké číslo, kterého ne úplně vždy dosáhneme.

Například… Díváte se ve vzdálenosti 30 cm ve tmě na smartphone, který má maximální nastavení svítivosti, vystavíte se hladině kolem 50 až 70 lumixů. To ale ovšem neznamená, že pokud nedosáhnete 80 lumixů svítivosti, vliv na zdraví modré světlo nemá. To je mylná představa. Vliv na zdraví má vždy. A čím více se modrému světlu budete vystavovat, tím větší vliv na organismus bude mít.

Omezení modrého světla v zařízeních

Existují druhy osvětlení, u kterých je modrá složka světla záměrně omezena. Jejich používání tak redukuje negativní vlivy modrého světla na lidský organismus. Stejné nastavení si můžete udělat i u vašich telefonů nebo i jiných monitorů. Možnost volby redukce modrého světla najdete pod volbou v nastavení, kde můžete poměrně jednoduše a rychle snížit modré světlo na minimum. Lze také nastavit, že ve večerních nebo nočních hodinách bude modré světlo potlačené, a přes den displej svítí krásně a zřetelně.

Pokud využijete nastavení potlačení modrého světla na vašem smartphonu, budete mít ve večerních hodinách displej do oranžova. Ve finále je to stejně jenom o zvyku. Za chvíli ani nebudete vědět, že vám barva displeje přeskakuje jasného až modrého světla do pravě oranžové.

A jako je to se vším, míra škodlivosti modrého světla vždy přímo závisí na jeho intenzitě a použití. Vystavení vysokým intenzitám modrého světla ve večerních hodinách má špatné účinky na lidský organismus, a to především kvůli vlivu na hladinu hormonu melatoninu.  Během dne je naopak vystavení modrému světlu nezbytné pro správnou synchronizaci denního rytmu a podporu kognitivní schopností. Jako příklad kognitivní schopnosti můžeme uvést například soustředění během řízení auta či zbystření v práci nebo ve škole při vyvolání.

A protože v dnešní moderní době bez monitoru a tím pádem modrého osvětlení nemůžeme fungovat zkuste dodržovat pravidlo 20 20:20. Pravidlo říká, že za každých 20 min. se dívejte na 20 vteřin na zhruba 20 m vzdálený předmět, abyste ulevili očím. A co můžete pro své oči udělat? Minimálně 30 min před spaním nekoukejte na žádný rozsvícený displej. A to ani na televizi.

Kosmetika na redukci dopadů modrého světla?

sérum proti modrému světluPleť potřebuje také ochránit. A proto nezapomeňte na kvalitní kosmetiku, která pomůže při redukci negativních vlivů modrého světla na vrchní vrstvu pokožky. Pleť potřebujete ochránit silnou vrstvou antioxidantů a hydratace.

Cultiv Antioxididační a hydratační pleťové sérum proti modrému světlu. Aktivní složky séra mají vysokou antioxidační sílu. Tou bojují proti oxidativnímu stresu, zodpovědnému za urychlení stárnutí pleti. Tento koktejl zkoncentrovaných účinných látek je ideální pro regeneraci pokožky a její udržení ve výborném zdraví.

Brýle proti modrému světlu

Vy světě i mezi odbornou veřejností se neustále vedou diskuse. A to zejména o tom, zda brýle které blokují modré světlo jsou opravdu tak účinné, jak se o nich tvrdí. Někdo tvrdí, že po 16 hod. si vaše oči zvyknou, takže brýle prakticky ztrácí svou schopnost. Jiní zase tvrdí že bez brýlí si oči kazíme. Doporučuji každému z vás, vnímejte své tělo a zkuste si sami vyzkoušet nejlepší variantu tak, abyste měli oči v pohodlí a netrápilo vás pálení, suchost či jakákoli zvýšená únava.

Kvalita spánku

Kvalita spánku může být ovlivněna mnoha faktory, nejen modrým světlem. Modré světlo je jeden z mnoha vlivů, proč zrovna vy špatně usínáte. Anebo proč zrovna vy máte nekvalitní a krátký spánek. Nezapomínejte ale na to, že kvalitní spánek je něco, co vaše tělo potřebuje pro správnou regeneraci svalů a buněk. Zároveň také přispívá k hezčí zářivější pleti. A věřte nebo ne bude se vám lépe dýchat. A o dýchání příště. 😉

XO

Leni

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *