Jak se zbavit akné
Péče o pleť

Jak se zbavit akné

akne-terapie

Pleť s akné je nechtěný estetický problém na obličeji a někdy i na ramenou či na zádech. Jak se zbavit akné? Mnoho z nás prochází nebo už prošlo v pubertě obdobím, kdy akné bylo všudypřítomným problémem a doprovázelo nás na každém kroku. Někteří z nás mají akné i v dospělosti. Akné může být nemoc kůže velice vážná, ale také to může být špatná péče o pleť, která nadměrně produkuje maz. Dnes se však zaměříme na čištění pleti a zmírnění projevů akné v domácí péči. Pokud máte velmi silné akné, navštivte dermatologa.

Proč se vlastně pleť mastí a vzniká tak ten nepříjemný problém zvaný akné? To je základní důležitý dotaz, který si položíme předtím, než začneme detailně akné zkoumat. Pleť se mastí, aby se ochránila. Před vysušením, a proto když používáme na mastnou pleť přípravky, které pleť vysušují zdánlivě si myslíme, že jí pomáháme, ale opak je pravdou. Když pleť extrémně přesušíme, tak se začne bránit tím, že se začne nadměrně mastit. Je to přirozená ochrana pleti a takhle funguje každý obličej. A najednou se točíme v kruhu.

Jak se zbavit akné a vystoupit z toho kruhu ven?

Předně si uvědomte, co své pleti děláte, zda-li jí nadměrně vysušuje a nebo jí naopak nadměrně mastíte. Na to přijdete, když se reálně podíváte otevřenýma očima na své přípravky v koupelně. Jsou víc na mastnou pleť nebo jsou na olejovém základě? Přípravky na mastnou pleť totiž budou Vaši pleť vysušovat, což povede k tomu, že Vaše pleť se začne sama zachraňovat tím, že se začne mnohem více mastit. Když jí zase budete dopřávat extrémní olejovou péči v domnění, že jí pomůžete nemastit se (vždyť tu práci za ní přece odvedou oleje a ona se pak nemusí tolik sama zachraňovat, no ne?), tak jste taky na omylu, protože jí ucpete a nemůže dýchat. Musíte najít vyváženou péči o vaši pleť, která tkví zejména v pravidelné péči a ve správně zvolených přípravcích.

Pravidelná péče je cesta, jak se zbavit akné

Pravidelnou péčí myslím to, že ráno a večer musíte pleť UMÝT. A pojďme si raději ještě rovnou zopakovat kde, co a jak umývat: 

čistící pleťový gel
  • Pleť není jenom obličej a péče o ni nekončí na hranici tváře, ale pokračuje až do oblasti krku. Překvapení, co?
  • Pleť je potřeba umýt stejně důkladně jako si myjete zbytek celého těla tzn. že ji nešmrdlejte odličovacím tonikem a tampóny, ale umyjte jí tekoucí vodou s vhodným mýdlem/gelem/pěnou.
  • A to i v oblasti krku!
  • Nezáleží na tom, jestli máte na pleti make-up nebo ne. Pleť se musí umýt každý večer a také opláchnout každé ráno
    • Ranní péče o pleť je stejně důležitá jako péče večer. Ráno nejenom že pleť probudíte, ale zároveň odstraníte veškeré nečistoty, které se na pleti vyplavily přes noc. V noci totiž pleť uklízí. Odnáší vše nepotřebné na povrch, a to je potřeba umýt. 
    • Večer pleť umýváme, abychom odstranili make-up nebo všechen prach a podobné nečistoty, které pleť za den nachytala. Zároveň večerní péče umožní dočištění detailní odstranění veškerých nánosů mazu, a umožní tak správně proniknout všem výživným krémům do hlubších vrstev pokožky. 
  • Pokud máte akné jen lokálně, věřte, že můžete svoji péči o pleť rozdělit tak, že část vyčistíte a ošetříte přípravkami na akné a zbytek můžete vzít jinými, vhodnějšími – na normální pleť nebo na smíšenou. Tuto techniku používají hodně kosmetičky například při nanášení masky na obličej. Vyberou masku vhodnou pro zvolenou „lokalitu“ obličeje. Třeba na bradu jiný typ kosmetiky než na tváře.

A zapomeňte na to, že se někdy ještě vrátíte z party a neodlíčíte se. To své pleti vážně nedělejte. Musíte si vybrat, jestli si chcete užívat, nebo jestli se chcete zbavit akné. 

Výživa a akné

denní krém pro problematickou pleť

Důležitá věc, na kterou se zaměřte je také výživa. To je také jedna z věcí, která může významně ovlivnit stav pleti. U každého je to jinak, musíte si vyzkoušet, co se stane, když na 14 dní vysadíte určité pleti dráždivé potraviny. Mně například výrazně pomohlo vysazení různých plesnivých sýrů – hermelíny, niva, atd. Pohrajte si třeba s mlékem, zkuste jej na chvíli nahradit rostlinnými mléky – například sojovým, mandlovým, ovesným. Zkuste se vzdát laciných tuků ve formě různých čokoládových tyčinek, sušenek, mekáče, brambůrků a podobných „lahůdek“. Neprospívá to ani pleti, aby Vaší postavě. Výživě se ale ještě budeme samostatně věnovat v dalším článku na blogu.

Držím palce, ať Vám to pomůže. Pokud chcete, napište mi, můžu Vám zkusit poradit on-line. Jsem certifikovaná kosmetička, takže vím, o čem mluvím. 

xo Lenka 


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *