Akné v průběhu života potrápí asi 80% populace. Akné není součástí jen dospívání, jak si mnoho z lidí myslí. Často se objevuje i v dospělosti. Jeho nejčastější příčinou bývají neukázněné hormony. Proto se akné v dospělosti také někdy říká hormonální akné. Je až neuvěřitelné, jakou moc na námi může akné mít. Pokládáme si stále ty stejné otázky, jako v pubertě. „Proč já?“ „Proč vlastně vzniká?“ a „Jak se akné můžu zbavit?“. Pojďme se na to společně podívat.
Akné v dospělosti, definice, příčiny vzniku
Zánětlivé onemocnění kůže vznikající v póru, který je ucpaný kožním mazem. To je definice akné. Tukové žlázky produkující maz se nejvíce nachází v pokožce tváře, zad, hrudi a ramen. Pokud je určité množství mazu zadrženo uvnitř, začnou se zde množit bakterie a dojde k zánětu.
Za vznikem akné může stát stres, kouření, nadměrná spotřeba živočišných potravin nebo dědičnost. Nejčastějšími příčinami vzniku nadměrné produkce mazu jsou ale hormonální změny, jako je například těhotenství, menopauza, nebo vysazení antikoncepce.
Vznik hormonálního akné.
-
Vysazení antikoncepce
I v ženském těle se tvoří mužské pohlavní hormony – androgeny. Ty stimulují tvorbu mazu v mazových žlázách. Užívání hormonální antikoncepce však tvorbu tohoto hormonu potlačuje a tím snižuje i tvorbu mazu – vlasy a pleť se méně mastí a po určité době se pleť výrazně zlepšuje.
Co se ale stane po vysazení antikoncepce? Tvorba androgenu (mužského pohlavního hormonu) se zvýší a s ním i tvorba mazu. Vývody žlázek se mohou začít ucpávat – vznikají cysty, zánětlivé pupínky a celkově se projevy akné zhorší. Proto se doporučuje vysazení antikoncepce plánovat dopředu a vybrat vhodné produkty, které by tvorbu mazu mohly omezit.
-
Menstruace
S touto formou akné se můžeme potýkat i při menstruaci, kdy je naše pleť více náchylná k výsevu akné. Ale nebojte, nejste v tom sama! Až 85% žen uvádí, že se jim akné zhoršuje ve dnech před menstruací. V našem těle se totiž střídají hladiny estrogenu a progesteronu. Tím vytváří ideální prostředí pro vznik pupínků.
-
Těhotenství
V období těhotenství jsou projevy hormonů doslova bláznivé. V prvním trimestru může být akné závažnější, poté už se ale většinou zlepšuje.
-
Přechod
V období přechodu začne klesat hladina estrogenu. Tato změna poměru hormonů může podporovat tvorbu kožního mazu a vznik akné.
Léčba akné
S lehčí formou akné si často dokážete poradit sami s vhodnou kosmetikou a pravidelným používáním (pravidelnost je u akné extrémně důležitá). Ale pokud po cca 7-8 týdnech stále nevidíte žádné výsledky, je na čase navštívit lékaře.
Co se týče samoléčby, je důležité vybrat nedráždivou, jemnou kosmetiku, ideálně bez parfemace. Účinnými látkami k léčbě jsou retinoidy, niacinamid, kyselina azelaová, kyselina mléčná, kyselina glykolová a kyselina salicylová. Důležité je i důkladné čištění pleti, exfoliace a následně její hydratace.
A důležitým bodem týkajícím se léčby je NEBÁT SE. Nebojte problém s akné začít řešit. Nestyďte se za akné. Jak jsem již řekla na začátku, přes 80% populace si jakoukoliv formou akné prošlo. Akné je normální a je normální ho řešit.